Líbí se jí kubánská salsa i kolečkové brusle

KANDIDÁTI POD LUPOU

Devítkou na kandidátce KSČM do Evropského parlamentu je Dagmar Švendová. Pochází z Jižní Moravy (Břeclav). Má právnické vzdělání magisterského stupně v oboru České obchodní právo v kontextu práva EU.

Titul a diplom LL.M. jí byl udělen britskou univerzitou Notthingham Trent University. Je autorkou publikace, která se zaměřuje na evropské právo Legislativní proces EU z pohledu Evropského parlamentu. V letech 2003-2009 působila postupně jako asistentka, specialistka a produktová manažerka strategického nákupu. Následujících pět let působila jako asistentka europoslance Vladimíra Remka, který její práci hodnotí takto:

»...Dagmar Švendová se stala mým klíčovým člověkem u přípravy, vyjednávání a prosazování všech materiálů (zpráv), na kterých jsem se jako poslanec podílel, ať už jako zpravodaj, nebo tzv. stínový zpravodaj. Projevovala při tom schopnosti samostatně připravovat alternativní cesty řešení, včetně vyčerpávajících rozpočtových jednání. Zvlášť cenné bylo, že kromě samostatnosti Dagmar Švendová projevila výraznou aktivitu při dostatečné pevnosti přesvědčení (názorů), přiměřenou neústupnost, ale také schopnost k hledání a nalézání kompromisů v zájmu dostatečně přijatelného strategického cíle.

Získala a obratně a věcně využívala kontakty do všech evropských i národních institucí, zejména Evropské komise, Evropské kosmické agentury, Českého energetického úřadu, CEPS a dalších...« a dále pokračuje »... Velmi dobře se zorientovala v celoevropských tématech z hlediska zájmů občanů ČR...« Chcete-li se dozvědět, jak na její práci v Evropském parlamentu nahlížejí jiní, jejich názory naleznete na www.dagmarsvendova.cz.

Ale protože »Nejen prací, živ je člověk«, zeptal jsem se kandidátky, jak tráví svůj volný čas. Přestože nemá příliš volného času, koníčků, a to docela náročných, má několik. Posuďte sami!

Fotografování

»Víte, většinou jsem to já, kdo fotí dění a lidi kolem. Fotografování miluji už od svého dětství, kdy jsem navštěvovala fotografický kroužek,« vysvětluje Dagmar Švendová s tím, že jedna z variant vysněného povolání byla zdravotní sestřička (zdravotní kroužek navštěvovala dlouhodobě), či profese fotografky. Bohužel vzhledem k tomu, že byla astmatik, tak ji tato povolání nebyla doporučena. Jak sama uvádí, mrzí ji, že na focení má posledních pár let opravdu málo času.

Ruční práce

Další stálicí v činnostech Dagmar jsou ruční práce všeho druhu. »Celou řadu mých dovedností ovlivnila moje zkušenost z práce v Klubu důchodců s jídelnou, kde jsem jako žačka i studentka pracovala na brigádách v různých oborech, od uklízení až po pomocné práce v kuchyni. Tam jsem poznala hodnotu lidské práce a krásných mezilidských vztahů, ale i rozšířila svoji rodinu o »pár« babiček a dědečků, kteří mne zasvětili do tajů různých dovedností: vyšívání, pletení, háčkování, vyrábění věcí z drátků a korálků, šití, vyrábění přírodních olejů, zdobení perníčků, ale třeba i pletení pomlázky, sítě na ryby, nebo spravování či renovace nábytku,« konstatuje kandidátka do EP. V posledních letech vyrábí většinou užitkové věci od bižuterie, kabelek až po složky na dokumenty a obaly na mobily.

V kuchyni se jí líbí

»Mám ráda kromě české kuchyně, jejíž ukázky ráda prezentuji svým přátelům a kolegům z jiných zemí, také kuchyni italskou, indickou a čínskou. Nemusím říkat, že ráda vařím,« zdůrazňuje Dagmar a dodává, že pokud je ve stresu, pozná se to většinou tak, že začne péct a vařit, což ji prý uklidňuje, jen je potom ale problém s tím, kdo to sní.

Zahrada

»Nejsem žádný velký zahradník, ale nebojím se přiložit ruku k dílu, když je to třeba,« vysvětluje Švendová s tím, že spíše by se definovala jako mikro zahradník, protože to, co ji uklidňuje, je šálek dobrého čaje a posezení na balkoně osázeném kytkami a hlavně bylinkami všeho druhu, které následně zpracovává při vaření.

Sport

»Netvrdila bych, že jsem velký sportovec, ale ráda si vyjedu v zimě, pokud na to jsou podmínky, zabruslit na rybník, přes rok pak vytáhnu kolečkové brusle, nebo chodím plavat, učím se hrát tenis a ráda chodím na procházky s naším pejskem,« uvádí Dagmar. V Bruselu po práci občas zašla i na večerní kurzy kubánské salsy, což je podle ní skvělý způsob, jak si pročistit hlavu. »Nejsem žádná velká tanečnice, ale tanec mám ráda,« říká Dagmar. Ráda zkouší nové věci, i když jí třeba nejdou. »Za všechno hovoří, když vyjedu právě na kolečkových bruslích, mám všechny chrániče, co jsou pro tento sport doporučené a opravdu široko daleko jsem jediná takto obrněná,« dodává. Hodně času tráví i s rodinným mazlíčkem - štěnětem Grifonka brabantského.

Kultura

»Víte, od malička ráda chodím do divadla i na koncerty vážné hudby, přesto, co se hudby týká, mohu poslouchat všechny styly. Ráda čtu detektivky například od Agathy Christie nebo Roberta van Gulika, historické romány, třeba od Roberta Merleho.« Dagmar také ráda studuje jazyky a poznává lidi z jiných koutů světa. Protože údajně neoplývá talentem na zpěv, ani tanec, tak přestože má ráda folklór, bohužel nemůže být jeho přímým účastníkem. V minulosti se tedy alespoň aktivně dlouhodobě podílela na organizaci Dětského mezinárodního folklórního festivalu v Břeclavi.

Radovan RYBÁK

Foto – archiv Dagmar Švendové

 

 
Zpět