Břeclav bude mít vyrovnaný rozpočet. Souhlasili všichni zastupitelé

Břeclav – Jednoznačné „Ano" řekli břeclavští zastupitelé městskému rozpočtu pro rok 2015. Na pondělním zasedání odhlasovali vyrovnanou verzi, v níž se příjmy i výdaje zastaví na částce 439 milionů korun. „Jednohlasné potvrzení nepamatuji," pochvaloval si starosta okresního města Pavel Dominik (Pro Region), jenž je členem zastupitelstva dvanáct let.

Kvůli poklesu příjmů, v nichž se nejvýrazněji projeví zákaz hazardu a ztráta z něj plynoucích peněz, osekali představitelé některé investice. Škrty se dotkly například vzniku nového azylového domu, o čemž Břeclavský deník informoval už před časem. „V rozpočtu máme připraveno padesát milionů na investice a třiašedesát milionů na opravy a údržbu. Pět milionů pak půjde na splátky," nechal se slyšet místostarosta Jaroslav Válka (ČSSD).

Jak dále zmínil, šetřit je nutné také kvůli schodku z předchozího roku. „Rok 2014 skončí podle všech dostupných informací schodkem dvaašedesát milionů korun. Je to hlavně v důsledku velkých investičních akcí spolufinancovaných z evropských fondů. Do investic šlo sto třicet jedna milionů, na opravy pak dalších šestašedesát milionů," doplnil Válka. V končícím roce město splatilo ještě čtrnáct milionů na úvěrech.

Mezi novými investicemi je oprava chodníku ve Fibichově ulici, modernizace semaforů, chodník k obchodnímu domu Tesco nebo oprava veřejného osvětlení.

Pro navrhovanou podobu rozpočtu hlasovalo 26 ze 27 zastupitelů. Chyběl pouze Leopold Levák (KSČM), jenž se omluvil. Přesto několik výtek zaznělo. O jednu se postarala opoziční zastupitelka Dagmar Švendová (KSČM). „Zaráží mě, že ve srovnání s kulturou je výrazně vyšší dotace pro sport. Kultura má o poznání méně. Přitom se chce Břeclav prezentovat jako město kultury a folkloru. Přijde mi to jako rozpor," nechala se slyšet Švendová. V odpovědích zaznělo, že sport si žádá více peněz kvůli nákladnějším provozům. Nejvíce peněz ukrajuje fungování zimního stadionu.

Pro srovnání: kultura dostane devatenáct milionů, sport necelých šestatřicet.
Zpět