Volím fair trade...

V minulých dnech mne jeden dobrý přítel upozornil na iniciativu "Volím fair trade". Vzhledem k tomu, že mne fair trade problematika zajímá už od studentských let, tak jsem si o této iniciativě chtěla dozvědět více.

Co, že fair trade, znamená? Mezinárodní asociace FINE definuje fair trade následovně „Fair trade je obchodní partnerství založené na dialogu, transparentnosti a úctě, jehož cílem je větší spravedlnost v mezinárodním obchodě. Přispívá k udržitelnému rozvoji tím, že nabízí lepší obchodní podmínky a chrání práva drobných výrobců a pěstitelů – především v rozvojových zemích. Organizace fair trade (podporované spotřebiteli) aktivně podporují výrobce i osvětu a prosazují změny v pravidlech a ve způsobech konvenčního mezinárodního obchodu.“

S touto problematikou jsem se setkala poprvé při svých studiích ve Skotsku, když jsme ve třídě probírali pracovní podmínky ve světě. Téma nás zcela pohltilo a plni entuziasmu jsme chtěli se spolužáky přispět svojí troškou k osvětě a boji za rovné pracovní podmínky a "férové" finanční ohodnocení za práci ve světě. Rozhodli jsme se proto uspořádat v rámci oslav Mezinárodního dne studentstva na Stevenson College v Edinburgh ve Skotsku osvětovou kampaň při níž jsme poskytovali informace nejen o vykořisťování pracovníků v různých odvětví, o značce Fairtrade a jejím významu, ale zřídili jsme i ochutnávku fairtradových produktů a poskytli jsme rovněž informace, kde se produkty se značkou Fairtrade dají v Edinburghu zakoupit. Akce měla obrovský úspěch a já od té doby, pokud mám příležitost, výrobky se značkou Fairtrade kupuji, nejčastěji kávu.

Na tuto akci vůbec ráda vzpomínám. Nejen z toho důvodu, že akce byla spojená s prezentací mezinárodní kuchyně, kdy studenti z různých zemí mohli uvařit typická národní jídla, nebo jiným způsobem prezentovat svoji zemi, ale hlavně kvůli skutečnosti, že se v rámci prezentace fairtrade myšlenky spojili studenti z různých zemí světa (Německo, Španělsko, Česká Republika, Chorvatsko, Francie...).

Je dobré vědět, že i na evropské úrovni se fair trade problematika řeší. Evropský parlament se pro podporu fair trade vyjádřil již v několika iniciativách či usneseních.  Je taky dobrým příkladem pro jiné veřejné instituce, protože již od roku 2008 při svém provozu používá fairtradové suroviny (káva, kakao, čaj, cukr, nebo třeba banány).

Zajímavým zjištěním při hledání více informací o iniciative "Volím fair trade" pro mne bylo, že v České republice máme již šest měst, která nesou označení Fairtradové město. Jsou jimi Český Krumlov, Hodonín, Litoměřice, Mladá Boleslav, Volyně, Vsetín a další na schválení čekají. Do iniciativy jsou rovněž zapojeny některé školy a církve v České Republice.

I z tohoto důvodu jsem se rozhodla připojit k dalším kandidátům do Evropského parlamentu, kteří tak již učinili, a k iniciativě  "Volím fair trade" se prostřednictvím podpisu Manifestu hlásím také.

Pokud Vás tato problematika zajímá navštivte:

VOLÍM FAIR TRADE

FAIRTRADOVÁ MĚSTA

FÉROVÁ SNÍDANĚ VE VAŠEM MĚSTĚ - 10.5.2014
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět