VESMÍR VE VAŠEM SRDCI?

Umělé srdce, obsahující miniaturní vesmírné technologie bude brzy tlouci uvnitř člověka.Onemocnění srdce zabije více než 100 milionů lidí v rozvinutých zemích a poptávka po transplantaci daleko přesahuje množství dárcovských orgánů.

Srdce je vyrobeno částečně z biologické tkáně a částečně z miniaturního satelitního zařízení, zařízení kombinuje nejnovější pokroky v medicíně, biologii, elektronice a materiálové vědy. Bylo vyvinuto srdečním chirurgem, profesorem Alain Carpentier a je výsledkem patnáctileté spolupráce se leteckým gigantem Astrium, která je vesmírnou dceřinkou EADS. V roce 2008 byla založena společnost Carmat pro dokončení práce. Kombinací jedinečných znalostí prof. Carnetiera, známého po celém světě pro vynález dnešní nejpoužívanější srdeční chlopně a se zkušenostmi Astrium ze stavby satelitů (družic), Carmat vyrobil na začátku tohoto roku první zcela umělé srdce.

Ukázalo se, že vesmírné technologie, byly chybějící ingrediencí, kterou Carmat potřeboval. "Vesmír a prostor uvnitř vašeho těla mají mnoho společného, " říká Matthieu Dollon , ředitel pro rozvoj podnikání v Astrium (francouzském Elancourt Equipment team), která jsou úzce spolupracuje s Carmat. " Oba představují drsné a nepřístupné prostředí."

Tým musel vyvinout a vyrobit zařízení, které by mohlo odolat náročným podmínkám oběhového systému těla a pulzovat 35 milionkrát ročně po dobu nejméně pěti let, aniž by došlo k poruše. Potřebovali maximální spolehlivosti a odpověď přišla z metodologie designu, strategie testování a know - how pro elektroniku na satelitech. Telekomunikační družice jsou postaveny tak, aby samostatně fungovaly ve vesmíru, 36 000 km nad Zemí, 15 let. Srdce může být blíž, než satelit, ale to je stejně nepřístupné. "Selhání ve vesmíru není přípustné. Stejně tak jako není možná údržba na místě. Jestli se nějaká součástka porouchá, nemůžeme prostě jít a opravit ji. Stejně je to i uvnitř lidského těla. "

Jedním z úkolů bylo vytvořit srdce, které by tlouklo stejně jako skutečná skutečné srdce a zrychlovalo nebo zpomalovalo v závislosti na úrovni námahy svého majitele. Vesmír, měl i zde odpověď. Drobná elektronika použitá v protetice srdce je ekvivalentem technologií vyvinutých pro Evropské vesmírné projekty a ekvivalentem technologií použitých v telekomunikačních družicích. „Stejně jako srdce, satelit musí reagovat samostatně na to co se děje kolem něj,“ vysvětluje Matthieu Dollon. „Má mozek, palubní počítač, který shromažďuje informace ze senzorů o vesmíru a jeho prostředí, jako je například jeho postavení nebo teplota. Na základě těchto dat pak dává příkazy satelitu k vykování funkcí, jako nasměrování antény na Zemi nebo otáčení svých solárních křídel směrem ke Slunci. "

Toto srdce obsahuje stejnou technologii, jen 100 krát menší. High- tech senzory detekují hladinu námahy pacienta a předávají informace miniaturnímu počítači. Ten dává příkaz motorům pro pumpování srdce rychleji nebo pomaleji, což umožňuje dodávat více či méně kyslíku do těla a kontrolovat krevní tlaku v závislosti na úrovni činnosti osoby.

Francouzský úřad pro zdraví povolil první lidské implantáty ve třech schválených nemocnicích v Paříži. Lékaři nyní mohou začít výběrem prvních čtyř pacientů pro transplantaci.

- neoficiální překlad stěžejních informací z článku více viz http://www.esa.int/Our_Activities/Technology/TTP2/Space_in_your_heart
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět