Tradice žijí v našich srdcích

Úterní půlnocí skončil fašank, lidová masopustní tradice. V Břeclavi - Poštorné, kde bydlím, jsme si ji připomněli hned několikrát. Ať již šlo o tradiční průvod městem s taneční zábavou pořádanou Slováckým krůžkem Koňaré, nebo o úterní oslavu v Klubu seniorů. Obě tyto organizace mají v pořádání podobných akcí již svoji dlouholetou tradici. A že se bylo na co dívat dokazují fotografie, které je důkazem toho, že lidé v každém věku si dokážou podobné akce skutečně a s elánem užít.

Byla jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit speciálně oslavy Klubu seniorů v Kulturním domě v Poštorné. Byl to pro mne návrat do míst, kde jsem si jako studentka, tehdy v Jídelně pro důchodce (klubu seniorů) přivydělávala jako pomocná kuchařka či uklízečka. Ale nešlo ani tak o návrat do místa samotného, jako možnost opět se vidět a pobavit s lidmi, s nimiž jsem vyrůstala a kteří měli vliv na můj život. Vždyť kdo z mých vrstevníků se může pochlubit, že již během puberty zvládl spoustu ručních prací jako je vyšívání, pletení, háčkování, či vyrábění olejů z bylinek, pečení a zdobení perníčků,
vyrábění sítí na ryby, renovaci starého nábytku i více. To vše jsem se díky nespočetným aktivitám zdejších seniorů mohla během dospívání naučit. O to víc mne potěšilo, že mezi účinkujícími seniory byli rovněž jejich vnuci a vnučky a v sále bylo i dost jiných mladých lidí.

Lidé, kteří se na organizaci podobných akcí podílejí, si zaslouží náš obdiv a podporu. Vždyť kromě hrdosti na sportovní výkony našich sportovců, úspěchy herců, režisérů, vědců či hrdost na naše gastronomické speciality atd. by to měla podle mne být hrdost na domov, kraj a vlast z níž pocházíme, co nám pomůže nezapadnout v zapomnění v dnešním globalizovaném světě. I proto se domnívám, že prezentace a udržování lidových tradic a obyčejů je v dnešní době nezbytností.
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět