Ta naše povaha česká.

Nemohla jsem si nepovšimnout výročí J.A.Gagarina, průkopníka letů do vesmíru, který by se letos dožil 80let. Původně jsem nechtěla o této skutečnosti psát, ale přečetla jsem si trefný článek "Plivnout si, to někteří umí" , který reaguje na některé komentáře objevující se v médiích.

Nechápu co to v některých z nás je, že máme potřebu znevažovat osobnosti, které něčeho dosáhly a jejichž činy byly nezpochybnitelně velkým přínosem pro lidstvo. Skutečně, je pro nás rozhodující z které země, kdo pochází, než to co učinil/a? Skutečně necháme tyto předsudky ovlivňovat náš pohled na historické skutečností? A pokud ano, jak asi bude budoucí generace posuzovat některé kroky, činy a akce dnešní generace průkopníků? To ukáže snad jen čas. Nezbývá nám, než doufat, že se dokážeme vzpamatovat a budeme si vážit činů a lidí, kteří pozitivně ovlivnili nejen životy našich prarodičů, rodičů, ale i naše životy a život našich dětí a budoucích generací.

V této souvislosti se mi okamžitě vybavila výstava k 50 výročí letu J. A. Gagarina, kterou v Evropském parlamentu v roce 2011 pořádal Vladimír Remek. Výstavy se zúčastnili jako hlavní hosté belgický astronaut Frank De Winne spolu s ruskou kosmonautkou Jelenou Kondakovovou, slavila v Evropském parlamentu obrovský úspěch. Vzbudila velkou pozornost nejen napříč politickým spektrem, ale i u veřejnosti viz foto . Vždyť kosmonautika a její historie je součástí našich každodenních životů ať už si to uvědomujeme, nebo ne.

Související články, odkazy:

"Průkopník vesmíru Jurij Gagarin by 9. března 2014 oslavil osmdesátku." - Zdeněk HRABICA

Jurij Alexejevič Gagarin

Jelena Vladimírovna Kondakovová  - třetí žena ve vesmíru a první žena, která absolvovala dlouhodobý vesmírný let.

Frank De Winne - člen oddílu astronautů Evropské vesmírné agentury
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět