Řecko nezvolilo prezidenta - míří k parlamentním volbám.

Dnes se nepodařilo v Řecku ani na třetí pokus zvolit si prezidenta.

Dle řecké ústavy teď musí být parlament do deseti dnů rozpuštěn a do 30 dní musejí být vyhlášeny parlamentní volby. Ty se uskuteční 25. ledna 2015.

 Dle informací ČT24 volební období současného prezidenta Karolose Papuliase skončí na počátku března 2015, což znamená, že o jeho nástupci bude moci rozhodnout nový parlament. Předseda levicové strany SYRIZA Alexis Tsipras už konání nových voleb přivítal a v prvním komentáři řekl, že parlament vyjádřil vůli lidu nepokračovat v tvrdé úsporné politice.

O situaci v Řecku jsem hovořila ve svém článku "Demokratizace policie - sen, který je možný změnit v realitu?" Vzhledem k vítězství SYRIZY ve volbách do Evropského parlamentu i na základě průzkumů veřejného mínění se očekává ve volbách úspěch levice, což samozřejmě evokuje mnoho zajímavých, ale i zavádějících spekulací, jak by tento výsledek byl pro Řecko "škodlivý".

Já říkám...počkejme si jak to dopadne a držme levici pěsti! Během mé nedávné návštěvy Řecka na mne představitelé SYRIZY působili připraveně a že si jsou plně vědomi obrovské odpovědnosti za chod věcí příštích, v případě jejich úspěchu v parlamentních volbách.

Více informací:

- ČT24

- The Greek Crisis
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět