PRVNI POMOC V PRÁVU - právní poradna, zajímavé odkazy

V rámci probíhající volební kampaně pro volby do Evropského parlamentu se setkávám se spoustou dotazů na věci a problematiku, které spadají do kompetence - k řešení - zákonodárných orgánů ČR. Občané, kteří mne takto oslovují se často nacházení v situaci, kdy jsou bez práce, nebo jim akutně hrozí propuštění, řeší finanční problémy vzniklé ztrátou zaměstnání, tím, že v minulosti třeba někomu ručili při půjčce a ta osoba své závazky neplatila, gamblerstvím či drogovou a jinou závislostí někoho v rodině, ale i neplněním vyživovací povinnosti za nezletilé dítě aj.

Orientovat se v problematice práva ČR není nejsnadnější a mají s tím problémy i "kovaní" odborníci. Bohužel nové zákonné normy nepřinášejí z mého pohledu zjednodušení, ale dělají věci pro občana, ale mnohdy i pro odbornou veřejnost mnohem komplikovanější. Klasickým příkladem je Nový občanský zákoník. I z tohoto důvodu jsem jako jeden z volebních materiálů připravila kartičku "PRVNÍ POMOC V PRÁVU" poskytující zajímavé odkazy, které by mohly být pro Vás užitečné, nebo alespoň zajímavým zdrojem informací. V rámci své volební štafety po Jihomoravském kraji jsem narazila na iniciativu založení občanské poradny, která vznikla s podporou Mgr. Ivo Pojezného a OV KSČM Hodonín v Hodoníně. Využívám těchto stránek, abych trochu pomohla zvýšit povědomí o této poradně a přináším Vám níže informace z OV KSČM Hodonín tak jak je uvádí ve svých informačních zdrojích:

Žijeme ve světě malých i velkých nespravedlností. Právních norem - zákonů, nařízení a vyhlášek, či jak se všechny nazývají je tolik, že se v nich nevyznají ani vystudovaní právníci. A ještě ten NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK...

V televizi vysílali pořad o nové právní úpravě...v novinách se píše o nových povinnostech...kdo tomu má všemu rozumět...a já mám problém! Úředník mi odmítl dát radu a odkázal na právníka, na katastru se již se mnou nebavili vůbec - mám si žádost "stáhnout" z internetu. Dneska, aby měl člověk na všechno vysokou školu a když už zvládnu jeden formulář, tak jsou úředníci na školení a vymyslí nový...a jsem zase v háji.

Tak to jsou postřehy, nejenom z našeho (Hodonínsko) okolí, ale denně se nestačíme divit, co všechno "platí", čím by se měli občané "řídit" a vždycky, když máme o něco požádat, stojí nás to i dost ůvnitřních sil" tedy přemáhání i času.  A to jsme již za ty roky trénovaní! Co teprve netrénovaný člověk?! A kdyby byl úředník jediným úskalím. Připadá vám také, že doslova na každém kroku na člověka čeká nějaká past? Tu - "ŠMEJDI"  s nabídkou naprosto nepostradatelného zboží. Zboží, které se ukáže jednak několikrát předražené a mnohdy téměř k nepotřebě. Ovšem při prodeji v kamenném obchodě není situace o moc lepší - másilko není máslo, konzerva s masem může mít toho masa méně než by se za nehet vešlo, a tak by se dalo pokračovat, však to znáte.

Člověk se může snadno dostal, ale do ještě mnohem složitějších situací - ani neví jak - a hledá pomoc. Otázkou je - "Kam mám vůbec jít? Na koho se mám obrátit?  Kolik to bude stát? Má to vůbec cenu?" Někdy je potřeba se rozhodnout rychle a alespoň si ujasnit záklaní věci. Jaké je právo a zda je na mé straně. Se všemi těmito otázkami jsme se již setkávali. Proto po zvolení Mgr. Ivo Pojezného poslancem Poslanecké sněmovny za KSČM byla s jeho podporou a podporou Okresního výboru KSČM v Hodoníně zřízena PORADNA PRVNÍ PRÁVNÍ POMOCI.  Cílem této občanské poradny bylo vytvořit místo, kam mohou občané se svými  problémy přijít, konzultovat a pomoci lidem v základní orientaci v problematice. Snahou je pomoci i radou, jak a kam se obrátit s Vaší konkrétní žádostí či s podnětem a Věříme, že i naše první právní pomoc Vám může pomoci z nejistoty v lavyrintu právních norem či soudních řízení. Doporučujeme, abyste si návštěvu k poradě o Vašem problému sjednali předem. Věříme, že se náš počin setká s Vaší důvěrou.

                                                                                                 Mgr. Ivo Pojezdný, JUDr. Jan Navrátil, Marie Košuličová a Petra Košuličová

PORADNA PRÁVNÍ POMOCI

  • telefon pro sjednání schůzky: 518 346 045, 607 204 500
  • každý čtvrtek (kromě svátků a prázdnin) v době od 15:00 - 17:00hod
  • naše poradna je občanská - sociální a tedy BEZPLATNÁ
  • Scota Viatora 26 (budova OV KSČM Hodonín)

 

 
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět