Po stopách oslav MDŽ na JIŽNÍ MORAVĚ...

V uplynulých dnech jsem navštívila několik oslav Mezinárodního dne žen na které jsem byla pozvána jejich pořadateli z Veselí nad Moravou, Vyškova, Břeclavi a v Blansku.

Do Veselí nad Moravou mne na setkání jejich základní organizace a oslavy MDŽ pozval předseda OV KSČM Hodonín, Ján Lahvička. Umožnil mi tak po svém úvodním slově, kterým mne výborně uvedl, nejen se představit v klidné "komorní" atmosféře, ale hlavně pohovořit o nutnosti účasti ve volbách do Evropského parlamentu a o tématech, kterými jsem se při své práci pro Vladimíra Remka v Evropském parlamentu zabývala. Závěrem večera jsme si všichni pochutnali na výborných větrnících, a já jsem měla možnost odpovědět hned na několik otázek k činnosti Evropského parlamentu, práci českých poslanců, nebo k Agentuře pro Galileo v Praze. Na cestě domů mě těšila krásná kytička primulek, kterou všechny ženy dostaly.

Oslava Mezinárodního dne žen ve vyškovském Besedním domě byla pro mne první větší akcí po mém návratu z Bruselu. Velmi si vážím milého přijetí, kterého se mi zde dostalo. Po úvodním slově jsem mohla dokonce zahájit spolu s předsedou OV KSČM Vyškov, Filipem Zachariašem, zábavu prvním tancem, což se nám povedlo, soudě podle plného parketu. V Bohatém programu vystoupily mažoretky, byly předvedeny ukázky různých společenských tanců a moderního tance, večerem  provázela hudební formace Karel Gott revival Morava. Radost účastníkům taky udělaly nejen rozdávané perníčky, ale i návštěva vedoucí kandidátky KSČM do Evropského parlamentu, Kateřiny Konečné, která se k nám v průběhu večera připojila. účast potvrdili též výjimeční hosté

Jak jinak oslavit  svátek žen v Břeclavi, než písní, tancem a moravskými koláčky. Odpolednem nás provázely lidové melodie a tance dětí z národopisného souboru Břeclavánek. Tohoto setkání jsem ale využila hlavně k tomu, pozdravit se s lidmi, s nimiž jsem vyrůstala a těm nejbližším, alespoň symbolicky, popřát a předat kytičku tulipánů. Po oslavě MDŽ jsem se spolu s předsedkyní  základní organizace KSČM v Poštorné, jejíž členkou jsem i já,  navštívila naší nejstarší členku s. Marii Miškeříkové (94 let), jíž jsme obě k svátku popřály.

V Blansku mi bylo ctí se se všemi přítomnými osobně přivítat spolu s předsedou OV KSČM Blansko, Emilem Pernicou, a to již při jejich příchodu na oslavu a krátce s nimi pohovořit. Následně jsme spolu s europoslancem Jaromírem Kohlíčkem krátce v úvodním vystoupení účastnice a účastníky setkání pozdravili. Oslava se nesla v duchu krásných vystoupení folklórních a dalších tanečních skupin od baletu počínaje přes step až moderními tanci konče.  Sál projasňovaly červené karafiáty a šťastné úsměvy přítomných žen. Nejstarší účastnice setkání s. Dančišinová převzala z mých rukou krabičku pravých ručně dělaných belgických pralinek. Vždyť ne vše, co pochází z Bruselu, nám vždy musí zanechat pachuť v ústech.

FOTO: MDZ-OSLAVY-JIZNI-MORAVA.pdf

 
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět