Má Evropský parlament smysl?

Dnes jsem zachytila v novinách "deník" následující text týkající se role Evropského parlamentu v legislativním procesu EU, který je zavádějící: "Veškerá agenda jde z Evropské komise. parlament se k ní vyjadřuje kladně či záporně. Ale i když... je to záporně, může rozhodnutí parlamentu zase zvrátit komise." Hlavní rozpor, je ve vyjádření, že i pokud se Evropský parlament vyjádří k předloženému návrhu "zákona" předkládaného Komisí, tak Komise může toto rozhodnutí zvrátit. Pokud by to tak skutečně bylo vyšla by veškerá práce europoslanců na zmar. Naštěstí skutečný stav je trochu jiný...

VYSVĚTLENÍ:
Nejčastěji používanou procedurou v rámci legislativy EU je řádný legislativní proces s následujícím postupem (zjednodušeno)
- Komise předloží návrh "zákona", k tomuto návrhu se samostatně vyjádří Evropský parlament a Rada.
- Pokud se stanovisko Evropského Parlamentu a Rady různí tyto dvě instituce se sejdou ke společnému jednání a snaží se dosáhnout kompromisu.
- Komise je v tomto procesu jako pozorovatel a mediátor. O kompromisu, který takto po jednání Evropského parlamentu a Rady vznikne tyto dvě instituce EU hlasují. Pokud je hlasování kladné je "zákon" přijat a Komise na něm nemůže nic měnit, natož zvrátit toto rozhodnutí.

O těchto procesech jsem napsala disertační práci s cílem nejen přiblížit široké veřejnosti právě tento proces, ale i práci poslance Evropského parlamentu, nebo různé "hráče", kteří se snaží proces přijímání "zákonů" v EU ovlivnit.
 
Více o řádném legislativním procesu naleznete zde (info grafika)
Náhled mé knihy o Legislativním procesu EU zdeDiskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět