Jak podpořit budoucí političky.

Tuto otázku si zřejmě položila i nezisková organizace Fórum 50 % a v odpovědi uspořádala Podpůrný vzdělávací program pro kandidátky do Evropského parlamentu. Řídím se úslovím, že vždy je co zlepšovat a každá nová zkušenost je k něčemu dobrá, i z tohoto důvodu jsem se do programu přihlásila. Měla jsem štěstí, že jsem splnila podmínky účasti a má žádost byla přijata. Zde stojí za zmínku, že program byl financován z fondu Evropské unie, která obecně podporuje větší zastoupení žen v politice.

Zúčastnila jsem se nejen mediálního tréninku s moderátorkou Štěpánkou Duchkovou, ale i víkendového semináře rozděleného na několik samostatných modulů: od semináře na téma Ženy v politice a možnost jejich podpory, efektivní argumentace, fungování Evropského parlamentu a jiných institucí EU po efektivní vyjednávání. Do programu byla zařazena i možnost diskutovat s europoslankyní Zuzanou Brzobohatou v rámci neformální večeře všech účastnic školení.

Nemohu hovořit za ostatní účastnice, ale já jsem velmi ocenila způsob, jímž byl tento program proveden. Jednalo se o sdílení zkušeností účastnic školení z různých oblastí, praktických i interaktivních cvičení a řízené diskuse. Došlo zde skutečně ke sdílení dojmů, zážitků, příkladů z praxe a někdy i vtipných, někdy méně zábavných situací vztahujících se k »problematice« (nemyslím si, že by to mělo být považováno za problém) zastoupení žen v politice. Kromě jiného zaznělo:

- že žen je 51 %, netvoří tedy v naší společnosti menšinu, je tedy normální, aby se i ženy podílely na věcech veřejných (politice);

- smíšené týmy mužů a žen jsou efektivnější;

- ženy mohou vnést do politiky odlišné zkušenosti a pohled na věc;

- 60 % všech absolventů vysokých škol tvoří ženy, nemůžeme si proto dovolit nevyužít jejich talent.

Hlavním poznatkem pro mne bylo, že ženy jsou schopny se podělit o své zkušenosti a poskytnout si navzájem cenné rady bez ohledu na to, z jaké politické strany pocházejí, a to i v ovzduší nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Doufejme, že výsledek voleb bude pro nás ženy příznivý, a to i přesto, že ne vždy jsou ženy zařazeny na volitelných místech kandidátních listin. Je jen na voliči svými hlasy výsledek pro ženy kladně ovlivnit. Buďme tedy kurážní...

Více na:

FÓRUM 50%
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět