Jak bylo na Vratimovském semináři, aneb spojme se proti TTIP...

Máte zájem o informace? Chcete znát názory předních ekonomů, sociologů, politologů, veřejně známých osobností, politiků? Zajímá Vás aktuální dění ve společnosti? Hledáte odpovědi na složité otázky dnešního světa?

Pokud jste alespoň jednou odpověděli "ANO", pak by jste si neměli nechat ujít návštěvu Vratimovského odborného semináře... Takto zní text uveřejněný na oficiálních stránkách Vratimovského semináře.. Dnes jsem zde strávila celý den a rozhodně to nebyla ztráta času.

Prestižní Vratimovský seminář proběhl letos pod záštitou Kateřina Konečné, poslankyně Evropského parlamentu a něhož se zúčastnili předních levicový intelektuálové doslova jiskřil myšlenkami. Vystoupení jednotlivých aktérů se odehrálo ve zcela zaplněném sále Domu kultury Válcoven plechu. Podle informací Karla Klimši, jednoho ze zakladatelů a klíčových organizátorů Vratimovského semináře, který jej také moderoval, měl rekordní účast blížící se již k pomyslné pětistovce účastníků - třeba to padne příští rok.

V rámci semináře, letos s podnázvem » KAM SMĚŘUJE SOUČASNÝ SVĚT?« zazněli příspěvky na téma:

„UKRAJINA – A CO DÁL?“, Prof. PhDr. Oskar Krejčí, CSc., politolog a publicista

„PŘEDBĚŽNÁ ZPRÁVA O ARABSKÉM JARU“, Tereza Spencerová, redaktorka Literárních novin

„AKÁ JE ODPOVEĎ ĹAVICE NA GLOBÁLNÝ KAPITALIZMUS?“, PhDr. Luboš Blaha, Ph.D., politolog a publicista

„NUTNOST HLUBOKÝCH ZMĚN A LEVICE“, MUDr. Ivan David, CSc., psychiatr a bývalý ministr zdravotnictví

„VÝVOJ GLOBÁLNÍ EKONOMIKY A PROJEKTY VELMOCÍ“, Doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D., ekonomka a publicistka

 „TEKTONICKÉ ZLOMY SÚČASNOSTI A BUDÚCNOSTI“, Prof. Ing. Peter Staněk, CSc., Ekonomický ústav SAV

 „ČESKO 25 LET POTÉ – SMUTNÁ BILANCE“, Prof. PhDr. Jan Keller, CSc., sociolog a publicista

Jedna věc se objevovala napříč Vratimovským seminářem opakovaně: jednalo se o TTIP (Transatlantická smlouva o obchodním a investičním partnerství). V poslední době se hojně diskutovala tato smlouva nejen v souvislosti s utajeným jednáním mezi EU a USA o této smlouvě, ale rozporuplné názory panují i o jejím obsahu a dopadu této smlouvy na ČR. Na její negativní dopady na ČR a nutnost vyjádřit nesouhlas s jejím uzavřením upozornilo ve svém vystoupení i většina vystupujících. V současné době byla  Evropská občanská iniciativa - PETICE - proti této smlouvě. Je potřeba získat nejméně 1 milión podpisů, aby byla Občanská iniciativa proti TTIP projednána Evropskou komisí a Evropským parlamentem. V současné době již podepsala 860 020 lidí. Připojte se i Vy. Iniciativu můžete svým podpisem podpořit  prostřednictvím elektronického podpisu  nebo klasicky zasláním formuláře viz odkaz níže.

 

Předmět Evropské občanské iniciativy PROTI TTIP

Vyzýváme instituce Evropské Unie a jejích členských států k tomu, aby zastavily vyjednávání s USA ohledně Transatlantického partnerství pro obchod a investice (TTIP) a neratifikovaly Komplexní hospodářskou a obchodní dohodu (CETA) s Kanadou.

Její hlavní cíle

Chceme zabránit dohodám TTIP a CETA, protože obsahují mnoho kritických bodů, jako arbitrážní řízení mezi investory a státy nebo pravidla pro regulaci spolupráce, která ohrožují demokracii a právní stát. Chceme zabránit tomu, aby byly v ne-transparentních vyjednáváních sníženy standardy pracovních práv, sociálních jistot, ochrany životního prostředí, ochrany osobních údajů a ochrany spotřebitelů i deregulovány veřejné služby (např. dodávky vody) a kulturní statky. EBI (Evropská Občanská Iniciativa) pod-poruje alternativní obchodní a investiční politiku

 

Musím se přiznat, že na zpáteční cestě jsme měli s kolegy z Břeclavi a Brna vskutku živou diskusi a že se těším až budou videozáznamy jednotlivých vystoupení k dispozici na oficiálních internetových stránkách Vratimovského semináře http://vratimovskyseminar.webnode.cz, nebo informace které o semináři přinesou Haló noviny už v pondělí (10.11.).

Další zdroje

Parlamentní listy:

Evropská občanská iniciativa Proti TTIP a CETA

 
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět