Expedice Mars 2014 - finále

V uplynulých dnech proběhlo první část finále unikátní mezinárodní soutěže Expedice Mars 2014 v novém science centru IQLandia v Liberci. Soutěž je zaměřena na mladé zájemce o kosmonautiku, astronomii a další vědní obory. Patrony jsou kosmonauté Vladimír Remek a Ivan Bella.

Z původních více než sto padesáti českých a slovenských studentů se do finálové desetičlenné posádky v konkurzu probojovali: planetární architekti Tomáš Taraba z Mělníku a Adrián Bartko ze Svitu, astronomové Vojtěch Ježek z Příbrami a Marek Murin z Bratislavy, palubní inženýři Jan Jurica z Pardubic a Filip Sobotka z Písku, expediční lékaři Adéla Hajasová z Brna a Adam Stražovec z Brezna a expediční dokumentaristky Klára Řepková z Bruntálu a Veronika Synková z Dolní Rožínky. Těchto deset dětí se po finále v libereckém science centru iQLANDIA rozdělilo na posádku vesmírné rakety a posádku řídícího centra.

Druhá část finále se odehraje již tradičně příští rok v Belgii, kde posádky  v únoru podstoupí výcvik v Evropském vesmírném centru v Transine a samotný simulovaný let na Mars.  Letecké kombinézy  finalistům předal sám Hurvínek, který je po Krtečkovi a Čtyřlístku maskotem tohoto ročníku soutěže a s finalisty bude absolvovat i finále v Belgii.

Nezbývá než popřát Letu Zdar!

Další zdroje:

oficiální stránky http://www.expedicemars.eu

krátká TV reportáž http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/214411000141107-udalosti-v-regionech (od 23:10min)

Hurvínek - předání kombinéz finalistům Expedice Mars 2014

 science centru iQLANDIA

 
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět