ČEŠI A VESMÍR

Podíl českých vědců na výzkumu vesmíru není zanedbatelný. Historie této oblasti vědeckého bádání se začala psát společně s aktivním členstvím Československa v mezinárodním programu Interkosmos, který byl založen v roce 1967. Československo byl také třetí zemí na světě (po USA a Sovětském svazu), jejíž občan byl v kosmu.

Jedním z prvních úspěchů české kosmonautiky bylo vyslání vlastního kosmonauta do vesmíru. Vladimír Remek strávil v roce 1978 celkem sedm dní na palubě orbitální stanice Saljut 6. Během svého pobytu na stanici prováděl experimenty z lékařského, biologického a materiálového výzkumu a astronomie.

Mezi největší úspěchy české kosmonautiky patří podle České kosmické kanceláře:

  • vlastní umělé družice Magion, které sloužily k výzkumu parametrů MAGnetického pole, IONosféry a plazmatu v okolí Země (1978–1996)

  • tavicí pece pro materiálový výzkum pro stanice Saljut a MIR (1978–1995)

  • orientovatelná plošina pro sondy Vega a stanici MIR (1984, 1989)

  • laserový spektrometr určený k výzkumu Marsova měsíce Fobos (1988)

  • mikroakcelerometr na měření negravitačních sil (1992, 1996)

Česká republika je členem nejvýznamnějších evropských a světových organizací zabývajících se výzkumem kosmu. Členem Evropského úřadu pro výzkum vesmíru (ESA) je od roku 2008, dále je členem Mezinárodní organizace kosmických telekomunikací INTERSPUTNIK (od roku 1972), Mezinárodní námořní družicové organizace INMARSAT a Mezinárodní telekomunikační družicové organizace INTELSAT.

V oblasti služeb založených na aplikacích kosmonautiky jsou v poslední době zásadní dva hlavní evropské projekty: Galileo v družicové navigaci a GMES (Globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti) pro získávání informací o stavu a dění na zemském povrchu.

Vědecká zařízení české výroby jsou také na satelitu Proba-2, který ESA vyslala na oběžnou dráhu Země v roce 2009. České přístroje zde zkoumají kosmickou plazmu, hledají souvislosti mezi náhlými změnami kosmického počasí a změnami plazmatu. V roce 2012 se má uskutečnit mise Proba-3 a na vývoji speciálního dalekohledu pro tento projekt se mají podílet také české firmy a vědci.

Ještě významnějším vesmírným projektem, na kterém bude Česká republika rovněž participovat, je sonda Solar Orbiter, která bude pozorovat Slunce. Projekt má být spuštěn v roce 2017 a Češi se mají podílet na stavbě rentgenového teleskopu, detektoru radiových a plazmových vln, slunečního koronografu a čidla pro detekci proton/alfa částic.

Autor: Andrea Kábelová , Zdroj: Česká kosmická kancelář , Přidáno: 04.02.2012

Uveřejněno: http://www.czech.cz/cz/Studium/Veda-a-vyzkum/Cesi-a-vesmir
Diskuse ke článku:

(Pravidla diskuse)
Zpět